Британската полиция обяви, че нищо не подсказва планираното нападение срещу концерт на американската певица Тейлър Суифт във Виена да повлияе на нейните изяви на стадион "Уембли" в Лондон идната седмица, предаде Ройтерс.
Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.
Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.
Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“.
„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични
Фотографията е моят начин да пресъздам усещанията си.
Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията в Казанлък Стоянка Кънчева по повод изложбата си „На село“, която може да бъде разгледана до 10 ноември в залата на културния институт.
Едни от любимите ми моменти са, когато успея да уловя как светлината си проправя път и рисува, посочи тя.
Според авторката фотографията и селото имат обща черта – за нея те са опора. В забързаното екранно ежедневие, в което живеем, селото е своеобразно връщане към земното, мост към нормалността. А фотографията, както и селото, може да бъде дом, отбеляза Кънчева.
Фотоизложбата „На село“ е разказ в снимки за едно обикновено или не съвсем обикновено ежедневие през четирите сезона на годината, разказа авторката и подчерта, че това ежедневие е съвсем истинско. От общо 33 кадъ
„Ромео и Жулиета“ е моя детска мечта от самото начало, когато постъпих в балетното училище, каза примабалерината Марта Петкова по повод предстоящата премиера на творбата от Сергей Прокофиев. Тя е изпълнител на главната роля – на Жулиета, и художествена ръководител на балета в Софийската опера и балет.
„Имайки възможност да гледам спектакли на националния балет, винаги съм си представила, че един ден ще изиграя Жулиета. Вълнението е огромно, но още по-щастлива съм, че именно Калоян Бояджиев прави постановката. Това е един много успял, изключителен българин, който ние всички много уважаваме и мога да кажа, че работата с него, определено, беше различна – заради това огромно спокойствие, което той ти дава“, каза Петкова.
„Не е имало момент, в
Инди рок групата "Блосъмс" е начело на британската класация за албуми с продукцията си Gary, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.
Това е петият студиен албум на бандата от Стокпорт. Продукцията излезе на пазара на 20 септември, като "Блосъмс" стъпват на върха на чарта с четвърти албум. Gary застана на първата позиция още с дебюта си в класацията.
С него групата измести от първата позиция американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август.
Третата позиция в британската класация за албуми е за Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess.
В челната петица място намира шотландският певец и текстописец Том Уокър с продукцията си I Am, която е неговият втори студиен албум. Британецът Джими Екс Екс е пети
Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.
През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка.
Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети.
Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.
Трите концерта на световната поп звезда в австрийската столица тази седмица, на които се очакваха общо 195 000 зрители, бяха отменени, след като се разбра за заплахата.
"Нищо не подсказва, че предметът на разследване на австрийските власти ще даде отражение върху предстоящите събития тук, в Лондон", заяви говорител на лондонската полиция, цитиран от Ройтерс.
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите.
Сред хедлайнерите на фестивала са Михаела Филева, D2 и Дичо, както и „Сленг“ с Владо Михайлов и Атанас Колев.
„Фестивалът ще предложи не само музика, но и множество спортни и творчески занимания. В безплатната спортна зона професионални треньори ще мотивират всички за активен начин на живот чрез демонстрации и открити тренировки в над 20 спортни дисциплини, подходящи за всички възрасти. Посетителите ще имат възможността да участват в различни игри с награди, а за най-малките е подготвена богата палитра от еко- и образователни занимания“, разказват организаторите.
„Музейко” ще предложи забавни научни
Изложбата „Визия и интуиция“ на Станислав Божанков събира 50 избрани произведения, които обхващат три основни теми – сърдечно, джазово и слънчево. Творчеството на Божанков, което се отличава с дълбока концептуалност и иновативност, се развива в областта на живописта, графиката, колажа и инсталацията, коментира кураторът на изложбата Пламена Димитрова-Рачева. Откриването е на 13 август в музей-галерия „Анел“.
Авторът има 45 награди и участия в над 400 изложби по целия свят.
Заглавието „Визия и интуиция“ е вдъхновено от дефиницията на италианския философ Бенедето Кроче, който определя изкуството като израз на интуицията, тоест на вътрешното виждане. „Божанков възприема тази идея като своя художествена философия, изразена
Канадският режисьор, Джеймс Камерън, е известен с иновативните си филми със специални ефекти, навършва 70 години. Сред най-известните му филми са „Терминатор“, „Титаник“, „Аватар“. Носител е на най-големите отличия в киноиндустрията, а през тази година на изложението Д3 (D23) на „Дисни“ обяви датите на новите три продължения на „Аватар“.
Камерън е роден на 16 август 1954 г. в Капускасинг, Онтарио, Канада, в семейство с шотландски корени.
Баща му работи като електроинженер, а майка му е медицинска сестра. Като дете чете научнофантастични книги и гледа филми от същия жанр. Така се заражда мечтата му да бъде режисьор.
„Мисля, че това идва от желанието ми да направя нещо артистично, което да изумява хората. Гледах филми, които ме учудваха, независимо дали ставаше дума за филм на Рей Харихау
Идеята на „Небесно войнство“ е като влезеш, да влезеш в обособена среда – някаква малка вселена или някакъв малък свят, от който ставаш част.
Това каза артистът Юлиян Табаков по повод инсталацията, която посреща гостите на галерия „Топлоцентрала – Куб“ до 1 декември.
Експозицията е част от проекта „Виждам те“, който се състои от инсталацията „Водна кула“, серия рисунки „Виждам те“ и серия обекти „Небесно войнство“.
В КЛЕТКАТА НА ОРЛИТЕ
Историята с птичите пера, изграждащи „Небесно войнство“, започва преди години. „Всичко в инсталацията „Небесно войнство“ е истинско. Някои пера съм ги събирал аз“, казва той.
Един ден Табаков помолил чистачката в зоопарка да му събере пера на лешояди и орли за костюм.
С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.
На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.
В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.
Форумът, включващ кон